Wyzwania - rynek miejskiego transportu
Francja i Wielka Brytania wprowadziły zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, który ma funkcjonować od 2040 r.
Jeszcze bardziej radykalni są Holendrzy i Norwegowie, u których taki zakaz zacznie obowiązywać już w 2025 r. Zakazy te dotyczyć będą nie tylko samochodów osobowych, lecz także miejskich ciężarówek, choć producenci tych ostatnich będą mieć kilka lat więcej na przystosowanie się do nowych regulacji.
– Na naszych oczach zmienia się podejście do wymagań stawianych branży automotive. Rośnie znaczenie napędów alternatywnych. Przyszłość zdecydowanie będzie należała do pojazdów nisko- i zeroemisyjnych, m.in. elektrycznych. Zmiany będą dotyczyły także naszej produkcji, ale jesteśmy na nie przygotowani. Dla jednego z naszych klientów już dostarczamy zmodyfikowane zabudowy do samochodu Volvo FE Electric – mówi Maciej Radomski, prezes zarządu MEGA Sp. z o.o.
Volvo FE Electric to trzyosiowy samochód ciężarowy o masie całkowitej do 27 ton. Elektryczny układ napędowy i zastosowane akumulatory są oparte na rozwiązaniach wykorzystywanych przez Volvo w autobusach.
Zaprojektowana przez skandynawski koncern elektryczna ciężarówka została zaprezentowana w 2018 r., a do sprzedaży trafiła rok później. Według informacji Volvo samochód jest przystosowany m.in. do dostaw towarów i wywozu śmieci w obrębie miast czy też lekkiego transportu budowlanego. Jego wykorzystywanie przyczyni się do redukcji poziomu zanieczyszczeń oraz hałasu w zatłoczonych metropoliach. Najważniejsze jest to, że samochód może się poruszać w strefach czystego transportu, a dzięki cichej pracy układu napędowego znajduje też zastosowanie przy nocnych dostawach. W gęsto zaludnionych miastach to praktyczne i przyszłościowe rozwiązanie.
Partnerem nyskiej spółki MEGA na wymagającym norweskim rynku jest firma MAUR Bilpåbygg AS.. Współpraca rozpoczęła się już w 2014 r. i praktycznie w każdym kolejnym roku klient firmy MEGA wprowadza na swój rynek nowy produkt.
– Każdy proponowany przez nas prototyp jest na wstępnym etapie opracowywany koncepcyjnie razem z producentem, następnie przygotowywany konstrukcyjnie i produkowany w Nysie. Po testach u nas w Norwegii i informacjach zwrotnych, MEGA optymalizuje produkt, zanim dany rodzaj pojazdu czy zabudowy trafi do seryjnej produkcji – podsumowuje Roger Thorvaldsen, właściciel MAUR Bilpåbygg AS.
Produkcja dla firmy MAUR obejmuje obecnie: przyczepy typu tridem i tandem oraz przyczepy wywrotki na obrotnicy przeznaczone do ciężkich prac drogowo-budowlanych, naczepy wywrotki z ruchomymi osiami stworzone głównie do robót ciężkich (budowa tuneli, wożenie skał, ostrych odłamków skalnych, dużych kamieni i cięższego odpadu drogowego). Kolejnym produktem są zabudowy stalowe do aut Volvo, Scania, Mercedes i innych.
Do norweskiej firmy Tom Wilhelmsen AS, klienta MAURA, trafiły kilka dni temu trzy lekkie ciężarówki Volvo FE Electric wyposażone w zabudowy przygotowane przez zespół MEGA i Maura. To pierwsze w Europie pojazdy elektryczne w tej konfiguracji, spełniające wymagania związane ze zmniejszeniem emisji, CO2. Najlepszym dowodem znaczenia tego typu rozwiązań dla Norwegii, był udział w uroczystym przekazaniu pojazdów premier Norwegii – pani Ernie Solsberg.
Wszystkie produkty przeznaczone dla skandynawskich odbiorców wykonywane są ze stali Hardox, którą charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość na ścieranie, uderzenia i inne uszkodzenia spotykane w ekstremalnych warunkach pracy.
– Nasi partnerzy z Norwegii przywiązują wielką wagę do detali i wykończeń. Skrzynie są dodatkowo zabezpieczane oraz powlekane najlepszymi lakierami – dodaje Krzysztof Grabowski, kierownik działu zabudów.
MEGA sp. z o.o. zajmuje się produkcją naczep, przyczep i zabudów do samochodów ciężarowych. Świadczy również usługi wynajmu oraz usługi serwisowe. W 2017 roku producent z Nysy zyskał inwestora branżowego – francuską grupę Benalu, która jest jednym ze światowych liderów segmentu pojazdów użytkowych. W skład grupy obok Benalu i firmy MEGA wchodzą obecnie Bennes Marrel i Maisonneuve. Zakłady produkcyjne funkcjonują w Liévin, Andrézieux-Bouthéon, Cérences i Nysie.
Źródło: http://trucks-machines.pl/samochody-ciezarowe/news/1407-wyzwania-rynek-miejskiego-transportu
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26