wykonanie gwintu

wykonanie gwintu
wykonanie gwintu

Poprawne wykonanie gwintu bez znajomości podstawowych zasad jest trudne. Częstym problemem jest źle dobrana średnica wiertła pod otwór przez co wrąb gwintu jest za płytki lub po prostu nie możemy wykonać gwintu ze względu na zbyt małą średnicę otworu. Warto też zastanowić się nad doborem odpowiedniej maszyny.

Gwint jest to śrubowe nacięcie na powierzchni walcowej lub stożkowej, zewnętrznej lub wewnętrznej. Komplementarne gwinty wewnętrzny i zewnętrzny mają tak dobrany kształt, że pasują do siebie. Gwinty mają wiele form zależnie od przeznaczenia czy kształtu, a poza zewnętrznym i wewnętrznym wyróżnia się też drobnozwojne, rurowo-walcowe oraz inne. My skupimy się na gwintach metrycznych wewnętrznych.

Dobór wiertła
JAK DOBRAĆ ŚREDNICĘ WIERTŁA POD GWINT
Średnica wiertła powinna być mniejsza niż wykonywanego gwintu. Różnicę obliczymy ze specjalnego wzoru lub posługujemy się odpowiednią tabelą.

Różnica w średnicach wynika od rodzaju gwintu – gwint metryczny M, gwint metryczny drobnozwojny czy gwint rurowy.

Różnica średnic wierteł jest też uzależniona od rodzaju wykonywanego gwintu – metrycznego normalnego, gwintu metrycznego drobnozwojowego czy też gwintu rurowego. Każdemu oznaczeniu rozmiaru gwintu odpowiada konkretny rozmiar wiertła.

Warto też wziąć pod uwagę że wykonując otwór ręcznie będzie on delikatnie rozbity. Dlatego polecamy zastosowanie wiertarek kolumnowych ELRO lub CNC CMA. Kolejną kwestią jest równoległość gwintu względem otworu – ręcznie nie można wykonać tego idealnie. Nasze gwinciarki CMA posiadają głowicę multipozycyjną i pozycjoner magnetyczny co znacznie ułatwia pracę. Warto zatem dobrać odpowiednią maszyną pod dane zadanie.

Obliczenia
JAK OBLICZYĆ ŚREDNICE WIERTŁA I PRĘDKOŚĆ OBROTOWĄ
Ogólnie przyjętą metodę obliczania średnicy otworu pod gwint (D) jest odjęcie skoku (TP) gwintu do rozmiaru gwintownika (TD).

Np. dla gwintownika M18 (zwykły metryczny) skok to 2,5 więc średnica otworu powinna wynosić 15,5mm.

TD – T P = D
18 – 2,5 = 15,5 mm

Obliczanie prędkości obrotowej dla danego materiału jest nieco bardziej skomplikowane.

Do obliczenia prędkości obrotowej potrzebujemy znać prędkość skrawania Vc(m/min) dla danego materiału którą należ pomnożyć przez 1000 a następnie podzielić poprzez pomnożoną średnicę narzędzia przez liczbę pi.

Np. Dla stali węglowej o średniej wytrzymałości na rozciąganie wynosi ona od 10 do 20 m/min czyli:



Prędkość obrotowa dla gwintownika M18 w stali węglowej o średniej wytrzymałości na rozciąganie powinna wynosić do 177 do 354 obr/min.

„Widełki” w zakresie są dla nas bardzo ważne jeżeli nie możemy precyzyjnie ustawić prędkości obrotowej (np. na gwinciarkach pneumatycznych).

Źródło: http://blog-maszyny.pl i bankmaszyn.pl

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26