W poszukiwaniu alternatywy

W poszukiwaniu alternatywy
W poszukiwaniu alternatywy

Wśród surowców przerabianych przez branżę chemiczną nie ma ważniejszego niż gaz ziemny. To jego cena determinuje opłacalność całego biznesu. A wokół gazu dla chemii sporo się dzieje...

W ubiegłym roku w całym kraju zużyto około 14,7 mld m sześc. gazu ziemnego, z czego Zakłady Azotowe Puławy (największy pojedynczy odbiorca gazu w kraju) potrzebowały niespełna miliarda metrow sześciennych gazu. Jeszcze więcej, bo ponad 1,3 mld, zużyły grupy chemiczne: Grupa Azoty oraz PKN Orlen.

Gaz - zużywany w chemii zarówno jako medium energetyczne, jak i surowiec - jest jednym z głównych czynników kosztotwórczych. Jak podały ZA Puławy w strukturze kosztów pierwszego kwartału bieżącego roku obrachunkowego (lipiec 2012 r. - czerwiec 2013 r.) gaz stanowił aż 57,6 proc. (rok wcześniej 53,6 proc.).

Większość surowca do firm chemicznych dostarczana jest na mocy jedno-, dwuletnich kontraktów. Jak przyznają analitycy, takie rozwiązanie jest dobre dla obu stron. Przewidywalność zapewnia stabilność, a bez tego nie można strategicznie planować.

Główny dostawca ma zapewniony odbiór dużych ilości gazu, a odbiorca wie, z jakimi kosztami musi się liczyć.

Jednak, jak przyznaje prezes Grupy Azoty Jerzy Marciniak, kierowana przez niego firma szuka także innych (czytaj - korzystniejszych, tańszych) możliwości zakupu gazu. Z mniejszymi lub większymi sukcesami się to udaje.

Problem w tym, że szukanie alternatywy jest możliwe tylko w przypadku zwiększenia połączeń gazowych w kierunkach innych niż wschodni.

Na razie jednak możliwości importu gazu z Niemiec czy od naszych południowych sąsiadów są wciąż znikome w stosunku do potrzeb.

Na własną rękę

Jednym z alternatywnych źródeł pozyskiwania gazu miała być giełda tego surowca.

Uruchomiona z pompą w grudniu ubiegłego roku platforma handlowa nie spełnia jednak na razie pokładanych w niej nadziei. W ciągu 40 dni funkcjonowania giełdy zawarto tylko trzy transakcje (a właściwie jedną rozbitą na trzy transze!). Wolumen obrotu sięgnął 868 MWh. Powód takiej sytuacji jest prozaiczny.

- Jeśli na giełdzie gazu za surowiec trzeba zapłacić więcej niż na rynku detalicznym, nie ma się co dziwić, że liczba transakcji jest znikoma - mówi Ireneusz Sawicki, członek zarządu ds. ekonomiczno-handlowych niezależnego dostawcy gazu, spółki Handen. Jego zdaniem, bez spadku ceny na giełdzie prawie nikt nie będzie chciał tam zawierać kontraktów.

Źródło: http://chemia.wnp.pl/w-poszukiwaniu-alternatywy,8215_2_0_0.html

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26