W 2015 r. spadną zyski producentów maszyn górniczych?
Rok 2015 będzie trudny dla producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego, takich jak grupy Famur i Kopex. Krajowi producenci maszyn górniczych muszą szukać innych rynków zbytu, mogą to być przede wszystkim zagraniczne rynki węglowe lub też krajowe rynki inne niż górniczy - mówią dla wnp.pl giełdowi analitycy.
Z pewnością można spodziewać się zmniejszenia przychodów i zysków uzyskanych na rynku krajowym, które tylko w części uda się zrekompensować wzrostami na rynkach zagranicznych. W efekcie prawdopodobnie przychody i zyski tych grup za rok 2015 będą niższe niż za rok 2014 - mówi wnp.pl Piotr Łopaciuk, analityk Domu Maklerskiego banku PKO BP.
Famur i Kopex przyjęły nieco odmienną strategię radzenia sobie z trudną sytuacją w górnictwie węgla kamiennego. Famur poszerza swoją działalność o energetykę i górnictwo odkrywkowe węgla brunatnego.
- To słuszna strategia, ponieważ zachodzące zmiany w górnictwie węgla kamiennego nie są zdarzeniem jednorazowym, lecz stałą tendencją. Dywersyfikacja działalności jest dobrym pomysłem, tym bardziej, że są to działalności pokrewne, gdzie można wykorzystać istniejący potencjał produkcyjny i wygenerować synergie - ocenia Piotr Łopaciuk.
Kopex z kolei stawia na zwiększanie obecności na rynkach zagranicznych.
- Nie rezygnuje przy tym z poszukiwania nowych obszarów działalności na polskim rynku, czego przykładem jest projekt realizowany wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą i KGHM przewidujący opracowanie, wykonanie i badania modelu organu do mechanicznego urabiania rud miedzi - dodaje Piotr Łopaciuk.
Innym projektem Kopexu, wychodzącym poza dotychczasową działalność, jest budowa własnej kopalni węgla kamiennego. Jak wcześniej zapowiadał Kopex, jej budowa ma rozpocząć się jeszcze w 2015 r. a inwestycja ma być zakończona w roku 2018.
Piotr Łopaciuk wskazuje, że Kopex jest bardzo optymistycznie nastawiony do tego projektu, ale jest on na zbyt wczesnym etapie, aby go oceniać. Nie można wykluczyć, że w Polsce uda się węgiel wydobywać tanio i efektywnie, ale jest pytanie o rynek zbytu tego węgla, zwłaszcza w sytuacji konsolidacji części górnictwa z energetyką.
- Sytuacja w polskim górnictwie węgla kamiennego jest bardzo trudna, więc krajowi producenci maszyn i urządzeń górniczych muszą szukać innych rynków zbytu, mogą to być przede wszystkim zagraniczne rynki węglowe lub też krajowe rynki inne niż górniczy. Wejście na rynki poza węglowe, na co zdecydował się Famur, wymaga przejęć spółek z tych nowych obszarów, ponieważ budowanie kompetencji od podstaw zajęłoby kilka lat. Z kolei na wchodzeniu na rynki zagraniczne stawia Kopex, który ten obszar rozwija od lat. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że z wejściem na rynki zagraniczne też mogą być problemy, ponieważ rynek światowy również nie jest w bardzo dobrej kondycji - komentuje dla wnp.pl Zbigniew Porczyk, analityk Domu Maklerskiego Trigon.
Zwraca uwagę, że udział polskich producentów maszyn górniczych w rynku międzynarodowym jest bardzo niewielki. Pomimo tego, że sytuacja na rynku międzynarodowym jest trudna, to polskie grupy mają szanse zwiększyć na nim swoją sprzedaż.
Kopex w Polsce szuka również innych obszarów działalności niż górnictwo węglowe, czego dowodem jest projekt realizowany wspólnie z AGH i KGHM.
- Wejście w wydobycie metali i skały twarde jest interesujące, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że efekty tego pojawią się dopiero za kilka lat. Jeżeli w tym obszarze będzie jakiś duży kontrakt za 5 lat to będzie to bardzo szybko. To nie jest działalność, która wpłynie na poprawę bieżących wyników - podkreśla Zbigniew Porczyk.
Rok 2015 będzie kolejnym, kiedy polskim producentom maszyn górniczych będzie trudno uzyskać zadowalające wyniki finansowe.
- W przypadku Kopeksu można spodziewać się spadków przychodów i zysku netto, chyba, że uda im się zrealizować jakieś duże kontrakty zagraniczne, które pokryłyby lukę powstałą po wygaśnięciu kontraktu z Argentyny, która pojawi się w drugiej połowie 2015 r. W przypadku Famuru niekoniecznie muszą pojawić się spadki zysku, ponieważ w roku 2014 doszło do znaczącej restrukturyzacji spółki i zawiązano rezerwy restrukturyzacyjne, które obciążały wyniki. W roku 2015 baza kosztowa jest więc sporo niższa. Do tego dochodzi włączenie do Famur S.A. zakupionych spółek, jak Famak i Fugo, co również pozytywnie wpłynie na wyniki. Wydaje się więc, że w przypadku Famuru zysk za rok 2015 może się poprawić pomimo, że sytuacja na rynku jest nadal bardzo trudna - prognozuje Zbigniew Porczyk.
Źródło: http://gornictwo.wnp.pl/w-2015-r-spadna-zyski-producentow-maszyn-gorniczych,248405_1_0_0.html
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26