Tiry dociśnięte do dechy

Tiry dociśnięte do dechy
Tiry dociśnięte do dechy

<b>Od początku roku do końca czerwca ubyło 2023 firm transportu samochodowego. Niby nic nowego, podobnej skali wyrejestrowania zdarzyły się w 2005 i 2006 roku. Jednak tym razem skumulowały się przyczyny nieszczęść i nie widać ich końca.</b>

Z "twardych" danych GUS wynika, że w przypadku dużych i średnich przedsiębiorstw (zatrudniających ponad 49 osób) w pierwszym półroczu przewozy drogowe zmalały o 1 procent. Już to jest powód do narzekań, skoro w poprzednich czterech latach cały transport samochodowy zwiększał pracę od 3 do 7 proc. rocznie. Ale prawdziwa rozpacz ogarnia małych przewoźników. A jest ich najwięcej, w przypadku uniwersalnego transportu samochodowego - 98 proc. To na nie przypada ponad połowa przewozów. Z odczuć ich właścicieli wynika, że jest tragicznie. Mówią, że godzą się na przewozy za stawki 75 eurocentów za kilometr, desperaci - nawet za 50 eurocentów. Tak silna jest presja na pozyskanie jakiegokolwiek zlecenia, skoro trzeba spłacać raty zaciągniętych kredytów i umów leasingowych.

- Obniżanie stawek to wyniszczający proces, który może przynieść dotkliwe skutki także w okresie lepszej koniunktury - ocenia Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Sama branża w konsekwencji zgłasza dużo mniejszy popyt, w tym na takie dobra, jak ciągniki i naczepy, doprowadzając do rozpaczy firmy leasingowe i dealerów samochodów. W pierwszym półroczu te pierwsze zanotowały aż 40-proc. spadek sprzedaży ruchomości (m.in. pojazdy, maszyny) -podał Związek Polskiego Leasingu.

<b>Problemy małych i dużych</b>

Spadek eksportu i zleceń przewozowych, wysoka cena paliw płynnych, rosnące koszty kapitału, wzrost należności, restrykcyjne działania banków - to główne czynniki wpływające na bardzo złą sytuację w transporcie samochodowym.

- Skutki kryzysu spotęgowały przede wszystkim wady transportu drogowego - mówił podczas spotkania przed sejmową Komisją Infrastruktury, z udziałem przedstawicieli kilkunastu związków i stowarzyszeń, wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz. Według niego, branża ma poważne kłopoty strukturalne.

- Nawet w okresie koniunktury mieliśmy za dużo firm transportowych w stosunku do potencjału gospodarczego i potrzeb. W latach 2006-08 gospodarka wzrosła o kilkanaście procent, podczas gdy liczba firm transportowych z 40 do 120 tys. - stwierdził wiceminister.

Przyczyn kłopotów jest jednak więcej - duże rozdrobnienie tego sektora, bardzo ostra konkurencja cenowa, koszty związane z obsługą wykupionych opcji walutowych. Taka jest opinia np. firmy ubezpieczeniowej Coface Poland.

Z powyższych powodów w I półroczu tego roku upadło już 27 spółek transportowych, czyli prawie pięć razy więcej niż w I półroczu ub.r. Tych małych, jak wynika z danych GUS, prawie 3 proc.

Więcej na ...

Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/tir-y-docisniete-do-dechy,5728.html

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26