Rolnictwo bez dopłat. Możliwy scenariusz?
<b>Czy polscy rolnicy poradziliby sobie w Unii Europejskiej, gdyby zlikwidowała dopłaty bezpośrednie? Opinie ekonomistów na ten temat są podzielone. Zgoda jest w jednym. Taki scenariusz jak na razie jest mało prawdopodobny - informuje Redakcja Rolna TVP.</b>
W Unii Europejskiej - po wyborze nowego europarlamentu oraz spodziewanego powołania nowej Komisji Europejskiej - niedługo rozpocznie się wielka debata na temat wspólnotowego budżetu na lata 2007-2013. A to będzie wiązało się bezpośrednio z przyszłym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej. Z powodu światowego kryzysu finansowego będą to niewątpliwie rokowania wyjątkowo trudne.
Czesław Siekierski - eurodeputowany PSL: w momencie kryzysu każdy będzie miał argument, żeby dawać mniej do wspólnego budżetu.
Ale dość powszechne jest przekonanie, że mimo kryzysu unijne subwencje dla rolnictwa w tej czy innej formie zostaną zachowane.
Jerzy Chróścikowski - NSZZ Solidarność RI: żaden kraj "starej piętnastki" nie dopuści do takiej sytuacji, bo utrzymywanie takiej sytuacji jest w interesie wszystkich rolników UE, więc na to politycznej zgody nie będzie i tak się nie stanie.
Ale co by się stało, gdyby dopłaty bezpośrednie zniknęły z Polski oraz innych unijnych krajów? Wprawdzie opinii jest tyle ilu ekonomistów, ale większość z nich twierdzi, że w takiej sytuacji lepiej poradziliby sobie nasi rolnicy niż zachodnioeuropejscy farmerzy.
My po prostu jesteśmy do nich mniej "przyzwyczajeni". Ale niewątpliwie likwidacja płatności obszarowych byłaby sporym uszczerbkiem w budżetach naszych gospodarzy.
prof. Andrzej Kowalski IERGŻ: po przystąpieniu do UE bez względu na to jakie są opinie, dochody ludności rolniczej wzrosły, natomiast trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że ten wzrost wynikał z instrumentów polityki rolnej - z dopłat bezpośrednich, a w mniejszej mierze z warunków rynkowych.
Poziom dopłat bezpośrednich w Polsce za 2009 roku sięgnie 90% wysokości dopłat jakie otrzymają rolnicy ze starych państw Unii Europejskiej. W przyszłym roku poziom dopłat we wszystkich państwach Unii będzie identyczny.
Źródło: http://www.agronews.com.pl
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26