Producenci maszyn z niepokojem patrzą na ruchy producentów węgla
Kompania węglowa negocjuje z partnerami handlowymi wydłużenie terminów płatności. Dostawcy maszyn i urządzeń obawiają się, że niebawem inni producenci węgla mogą pójść drogą KW.
- Mają miejsce negocjacje z partnerami handlowymi, staramy się terminy płatności wydłużyć - mówi portalowi wnp.pl Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Jeżeli ktoś ma z nami długofalową współpracę, to tego typu propozycje są aprobowane.
O szczegółach negocjacji KW nie informuje. Obecnie na zwałach kopalń Kompanii zalega ok. 6 mln ton węgla. Kompania wypracowała w roku 2012 ok. 150 mln zł zysku netto.
- To wydłużenie terminów płatności jest w przypadku Kompanii Węglowej praktycznie faktem - mówi dla portalu wnp.pl Zygmunt Kosmała, prezes zarządu Bumechu. - Myśmy nie zaakceptowali tego stanu rzeczy. Była propozycja podpisania porozumienia, ale jako spółka giełdowa nie mogliśmy tego zrobić. Chodzi o 60 dni wydłużenia terminu płatności. O odsetkach, które teraz będą szły, będziemy rozmawiać z zarządem Kompanii. Na razie nie ma w przypadku innych spółek zapowiedzi o wydłużeniu terminów płatności, ale nieliczenie się z taką ewentualnością, byłoby głupotą - zaznacza prezes Kosmała.
Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Lubelski Węgiel Bogdanka płacą w terminie. Dostawcy sprzętu mają obawy, czy drogą Kompanii nie podąży Katowicki Holding Węglowy.
Producenci maszyn i urządzeń zapewne odnotują za rok 2013 gorsze wyniki od tych, jakie zdołali osiągnąć w roku 2012.
Spółki węglowe zamiast nabywać nowe maszyny i urządzenia raczej idą w kierunku remontowania starszego sprzętu.
Kompania Węglowa ma wdrożyć program naprawczy dla kopalń Breszcze i Piekary. Możliwa jest alokacja pracowników i sprzętu na inne kopalnie.
Zarząd Kompanii odbył również w ostatnich tygodniach rozmowy z szefostwem pozostałych kopalń na temat planów wydobycia oraz sytuacji finansowej. Kompania zamierza obniżyć pozapłacowe koszty o przeszło osiem procent.
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26