Polska Unia Dystrybutorów Stali: nie należy popadać w pesymizm
<b>Obniżyło się zaufanie firm ubezpieczających do odbiorców i całego sektora stalowego - mówi dla portalu wnp. pl Andrzej Ciepiela, dyrektor generalny Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.- Uważam, że obawy firm ubezpieczających są trochę na wyrost.
Jak ocenia Pan rynek dystrybucji wyrobów stalowych?</b>
- Nikt nie jest optymistą, ale z drugiej strony nie należy popadać w nadmierny pesymizm. W niektórych asortymentach wyrobów hutniczych kryzys jest widoczny bardziej, w niektórych mniej. W przypadku profili odnotowano spadek konsumpcji rzędu 50 procent. Huty próbują utrzymać ceny i produkcję na opłacalnym poziomie, ale jest to coraz trudniejsze. Ceny wyrobów stalowych spadły bowiem o 25- 30 procent. Przykładowo ceny prętów żebrowanych są najniższe w Europie. To stawia producentów w bardzo trudnej sytuacji.
Należy się spodziewać, że huty będą ograniczać podaż. Podobnie jest na rynku niemieckim. Eksperci przewidują jednak wzrost cen prętów żebrowanych na rynku niemieckim, będącym kluczowym rynkiem w Europie.
<b>Producenci już zapowiadają wzrost cen na stal.</b>
- I jest to dobra wiadomość, bo dalsze obniżki nikomu - może poza odbiorcami, choć to polityka na krótką metę - nie służą. Huty nie mogą produkować na granicy opłacalności. Wydaje się, że przełomowym miesiącem będzie listopad. Wtedy okaże się, czy rosnące zakupy to chwilowy wzrost, czy stała tendencja na rynku.
Pozytywną informacją jest to, że wzrasta obłożenie zbrojarni z 30-40 procent do 60 procent. Ruszyły inwestycje i zwiększyło się zapotrzebowanie na pręty zbrojeniowe. Ponadto właśnie teraz powinny zapaść decyzje o realizacji wielu projektów infrastrukturalnych.
<b>Dystrybutorzy obawiają się zatorów płatniczych.</b>
- Po okresie znakomitej współpracy z firmami ubezpieczeniowymi - kiedy wysokości limitów były wysokie i składki były na akceptowanym poziomie - teraz napotykamy na trudności. Widzimy, że w znaczącym stopniu obniżyło się zaufanie firm ubezpieczających do odbiorców i całego sektora stalowego. Uważam, że obawy firm ubezpieczających są trochę na wyrost. Ubezpieczyciele odmawiają limitów nawet firmom znajdującym się w dobrej kondycji finansowej. Dystrybutorzy muszą dokonywać wyboru między bezpieczeństwem transakcji a koniecznością prowadzenia biznesu. Coraz więcej mamy takich sytuacji, gdzie transakcje są zawierane bez zabezpieczeń.
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26