Patentowy problem Europy

Patentowy problem Europy
Patentowy problem Europy

Polski rząd zamierza 10 grudnia przystąpić do europejskiego systemu jednolitej ochrony patentowej. Nowe regulacje mogą odmienić gospodarczy obraz Europy, a Polsce przynieść niepowetowane straty.

Liczni teoretycy i praktycy, na co dzień stykający się z przepisami prawa dotyczącymi własności intelektualnej, są przekonani, że trzeba je będzie liczyć w miliardach złotych.

"Należy spodziewać się, że poważnie ucierpią także polscy przedsiębiorcy" - stwierdza w swym oświadczeniu Polska Izba Rzeczników Patentowych. PIRP informuje także, że podobne konstatacje wynikają z opinii przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. "O jej udostępnienie przez ministerstwo bezskutecznie zabiegamy od kilkunastu dni" - czytamy w oświadczeniu.

Wynalazca, który korzysta z dziś obowiązującej formuły patentu europejskiego może wskazać, których krajów miałby on dotyczyć. Jednolity patent w nowym kształcie, byłby automatycznie ważny na terenie całej Unii.

- Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że z chwilą ustanowienia tego systemu, na terytorium Rzeczypospolitej zacznie co roku obowiązywać około 60. tys. nowych patentów, bo mniej więcej tyle wydaje ich Europejski Urząd Patentowy - tłumaczy jeden z istotnych aspektów problemu Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP. - Będą one własnością przede wszystkim rynkowych potentatów. Czy znajdzie się tu miejsce dla działalności innowacyjnej mniejszych podmiotów?

Konsekwencji związanych z wprowadzeniem systemu jednolitego patentu europejskiego jest znacznie więcej. Jego beneficjentami będą państwa dysponujące najbardziej rozwiniętymi technologiami i największymi środki na badania i rozwój oraz duże międzynarodowe koncerny.
"W praktyce, przyjęcie tych regulacji sprowadzi polskiego przedsiębiorcę do roli odtwórcy korzystającego z obcych wynalazków kosztem ponoszenia opłat licencyjnych" - w dramatycznym tonie alarmują rzecznicy patentowi.

Przedsiębiorcy ponosić będą także wszelkie ryzyko związane z przypadkami domniemanych naruszeń praw patentowych. A to zwiększy koszty prowadzenia działalności gospodarczej i zmniejszy konkurencyjność polskich firm wobec zagranicznych potentatów na na terytorium ich własnego kraju.

"Jeszcze jest czas żeby się wycofać, nie naruszając jakichkolwiek zobowiązań. Trzeba to jednak zrobić przed przyjęciem rozporządzeń z pakietu patentowego." - apeluje Polska Izba Rzeczników Patentowych.

AUTOR: WNP.PL (ZBIGNIEW KONARSKI) | 06-12-2012 11:57

Źródło: http://it.wnp.pl/patentowy-problem-europy,185321_1_0_0.html

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26