Niemcy: nowa instrukcja obliczania płacy minimalnej
Niemiecka administracja celna wydała nową interpretację przepisów o sposobie obliczania płacy minimalnej, które wprowadziła z początkiem br. ustawa MiLoG.
Według nowej instrukcji, minimalna stawka może być obliczona na podstawie nie tylko zasadniczego wynagrodzenia, ale także różnego rodzaju dodatków, które składają się na ostateczną wysokość pensji.
Więcej swobody w naliczaniu kosztów uzyskają więc m.in. polskie firmy transportu samochodowego, które operują w Niemczech, a które najbardziej odczuwają skutki MiLoG.
- Problem sposobu obliczania wynagrodzenia przestaje mieć znaczenie. Od początku twierdziliśmy, że to nie poziom płacy, ale metoda jego obliczania powodowała, że firmy transportowe miały kłopoty z wypełnianiem zobowiązania wynikającego z MiLoG - komentuje Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.
Zwraca on uwagę, że wciąż aktualne pozostają problemy biurokratyczne wynikające z ustawy o płacy minimalnej. Polscy pracodawcy mają obowiązek przekazywania wielostronicowych, tłumaczonych na język niemiecki dokumentów, regulaminów wynagradzania, itd.
Interpretacja urzędu celnego nie oznacza zarazem, że w przyszłości nie pojawią się nowe przepisy dotyczące wyłącznie branży transportowej, ocenia ekspert Lewiatana.
Przypomnijmy, że UE nie zajęła jeszcze stanowiska w sprawie przyjętych przez Niemcy rozwiązań. Zarazem w kilku zachodnich krajach UE zgłoszono inicjatywy o wprowadzeniu podobnych przepisów – np. we Francji i Belgii kierowcy muszą w weekendy korzystać z hoteli, zamiast spać we własnych ciężarówkach.
Zarazem Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny debatuje o tzw. dumpingu społecznym (pojęcie to upowszechnia Francja, w celu wytłumaczenia swoich decyzji o obowiązku nocowania w hotelach).
Natomiast przewodniczący Komisji Europejskiej w wystąpieniu o stanie UE powiedział o konieczności wprowadzenia jednolitych stawek wynagradzania za taką samą pracę bez względu na to, z jakiego kraju członkowskiego przyjechał dany pracownik.
Polscy przedstawiciele bronią stanowiska, że w UE powinno być dozwolona swobodna konkurencja nie tylko jakością, ale także ceną usług i towarów.
Źródło: http://logistyka.wnp.pl/niemcy-nowa-instrukcja-obliczania-placy-minimalnej,259456_1_0_0.html
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26