Nie ma kryzysu w budownictwie

Nie ma kryzysu w budownictwie
Nie ma kryzysu w budownictwie

<b>Z dostępnych danych statystycznych po siedmiu miesiącach widać, że kryzysu w budownictwie nie ma i raczej szybko nie będzie.
Taką jednoznaczną opinię postawiła prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, podczas konferencji w Krajowej Izbie Gospodarczej.</b>

O ile w lipcu produkcja przemysłowa spadła o 4,6 proc. w skali roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła aż o 10,7 proc. „Tak dobrych wyników nie było od 12 miesięcy” - powiedziała prof. Bolkowska. Po siedmiu pierwszych miesiącach tego roku budownictwo notuje już - jako jedyny segment w gospodarce – wzrost (o 3,6 proc.). Od kwietnia br. coraz lepsze są (chociaż nadal ujemne) wskaźniki koniunktury w budownictwie.

- Ale, co równie istotne, przez kolejne miesiące rośnie wolumen sprzedaży produkcji budownictwa w porównaniu do analogicznych miesięcy 2008 roku, który był oceniany jako świetny pod względem dynamiki i rozmiarów. - podkreśliła profesor.

Według niej, w pełni potwierdzają się wcześniejsze opinie, że to budownictwo infrastrukturalne jest szansą na przyspieszenie wzrostu całego sektora. Branża inżynierii lądowo-wodnej wzrosła w lipcu o 13,1 proc. (do lipca ub.r.), wznoszenia budynków o 12,7 proc., a robót specjalistycznych o 2,6 proc.

Nad wydaniem jednoznacznej opinii o boomie w budownictwie ciąży stan i perspektywy budownictwa mieszkaniowego. Co prawda i ono nadal notuje wzrost oddawanych mieszkań, ale w dużej mierze dokonuje się to dzięki zaczętym rok-dwa lata temu inwestycjom, szczególnie deweloperów. Kłopoty z uzyskaniem przez nich i ich klientów kredytów hamują sprzedaż nowych mieszkań, a w konsekwencji - deweloperzy nie zaczynają nowych inwestycji. Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego potwierdzają, że z miesiąca na miesiąc maleje liczba wydanych pozwoleń na budowy. Co więcej, kłopoty z pozyskaniem finansowania powodują też powstrzymywanie się deweloperów z kończeniem lub rozpoczęciem obiektów komercyjnych – magazynów, biur i centrów handlowych.

W sumie jednak, zdaniem prof. Bolkowskiej, istnieją przesłanki do twierdzenia, że budownictwo zakończy cały 2009 rok z dodatnim wynikiem sprzedaży swoich usług i produktów.

Źródło: http://budownictwo.wnp.pl/nie-ma-kryzysu-w-budownictwie,87815_1_0_0.html

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26