Kratka w autach może zostać do jesieni

Kratka w autach może zostać do jesieni
Kratka w autach może zostać do jesieni

<b>Ministerstwo Finansów nie zlikwiduje szybko ulgi podatkowej na tzw. auta z kratką. Zmianę przepisów utrudnia brak stanowiska Komisji Europejskiej</b>

Kratka w samochodach osobowych nie zniknie w połowie roku, jak utrzymuje Ministerstwo Finansów. Resort wciąż nie otrzymał zgody Komisji Europejskiej na likwidację tzw. kratki, a jak dowiedziała się „Rz”, w KE nie ma nawet projektu decyzji, którą miałyby zaakceptować kraje członkowskie.

W kraju natomiast likwidację odliczenia będą hamować wybory prezydenckie. – Jest mało realne, by decyzja w tej sprawie zapadła przed wakacjami – uważa Marek Turczyński, ekspert w Deloitte. Przedstawiciele branży motoryzacyjnej uważają, że najwcześniejszy możliwy termin likwidacji kratki przypadnie na jesień. – Cała procedura potrwa przynajmniej trzy miesiące, a jej finał przypadnie na okres wakacji parlamentarnych. W tej sytuacji może to być wrzesień lub październik – dodaje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

Na dłuższy niż zapowiadano żywot kratki stawiają już importerzy i producenci aut. Liczba „okratkowanych” modeli mocno się zwiększyła. Nic dziwnego: prognozy zapowiadają w tym roku spadek popytu na nowe auta, ale kratka pomogłaby zwiększyć sprzedaż. O homologację ciężarową na swój najlepiej sprzedający się model „6” wystarała się właśnie Mazda.

– Liczymy, że dzięki kratce sprzedaż tego samochodu wzrośnie o jedną trzecią – mówi Magdalena Węglewska, rzecznik Mazda Motor Poland. Wkrótce kratkę otrzymają kolejne modele tego japońskiego producenta. Od początku roku liczbę aut z kratką mocno zwiększa też Volkswagen. W ofercie ma już pięć modeli, a wkrótce dojdzie kolejny: Golf hatchback. – Zakładamy, że sprzedaż aut z kratką sięgnie jednej czwartej całej sprzedaży Volkswagena – informuje Tomasz Tonder, szef PR tej marki w spółce Kulczyk-Tradex.

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w marcu firmy zarejestrowały 6955 aut osobowych z homologacją ciężarową, o ponad 42 proc. więcej niż w lutym. A w okresie styczeń – marzec udział aut z kratką w sprzedaży wszystkich samochodów osobowych wyniósł aż 22,8 proc.

Co prawda, firmy z dużymi flotami aut odchodzą od kratki, bo ta ogranicza funkcjonalność samochodu i obniża cenę przy późniejszej odsprzedaży. Ale dla małych i średnich przedsiębiorców możliwość odliczenia VAT przy zakupie to duża gratka. Np. kratka w BMW X5 obniża cenę auta o blisko 45 tys. zł. Dlatego kratkę proponują też inne luksusowe marki, m.in. Audi.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że gdy dostanie zgodę KE na likwidację kratki, będzie się spieszyć. – Chcielibyśmy wprowadzić te zmiany jak najwcześniej – mówi rzecznik resortu Magdalena Kobos. Resort jest tu zdeterminowany chęcią zwiększenia wpływów do budżetu. Tymczasem przedstawiciele branży motoryzacyjnej nie pozostawiają wątpliwości: – Po zlikwidowaniu kratki sprzedaż samochodów spadnie – twierdzi prezes Samaru Wojciech Drzewiecki. Podobnego zdania są pracodawcy. Już w ubiegłym roku Konfederacja Pracodawców Prywatnych ostrzegała, że likwidacja ulgi może zwiększyć koszty eksploatacji samochodów służbowych nawet o jedną czwartą, a przez spadek sprzedaży aut i paliwa budżet, zamiast zyskać, może nawet stracić.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/465189.html

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26