Hydraulika w maszynach budowlanych

Hydraulika w maszynach budowlanych
Hydraulika w maszynach budowlanych

Szybki rozwój budownictwa oraz infrastruktury drogowej stwarza zapotrzebowanie na nowoczesne oraz niezawodne maszyny. Jednak odbiorcy zwracają uwagę już nie tylko na cenę, ale również na łatwość obsługi, niską awaryjność, dostępność części zamiennych oraz szybki serwis.

Każdy dzień przestoju maszyny, zwłaszcza przy dużych inwestycjach budowlanych, wiąże się z wysokimi kosztami.

Dlatego dla zwiększenia niezawodności produkowanych przez siebie urządzeń, firma Bipromasz stosuje komponenty hydrauliczne tylko renomowanych producentów.

W układach sterowania maszyn produkowanych i remontowanych przez Bipromasz stosowane są rozdzielacze elektryczne produkcji Parkera oraz ręczne, firmy Hydrocontrol. Produkty te cieszą się wysoką niezawodnością i trwałością. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, w urządzeniach montowane są rozdzielacze z funkcją LS (Load Sensing), dzięki czemu, przy współpracy z pompą z regulatorem LS, można dostosowywać moc układu hydraulicznego do zapotrzebowania, występującego w danej chwili. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie energii oraz zwiększa trwałość wszystkich komponentów. W bogatej ofercie Bipromaszu znajdują się również rozdzielacze z innymi sposobami sterowania, takimi jak: hydrauliczne, elektro-hydrauliczne, cięgnowe, czy też za pomocą joysticka.

W pracujących intensywnie maszynach budowlanych, często można spotkać się z problemem zbyt wysokiej temperatury oleju hydraulicznego. Olej o wysokiej temperaturze traci swoje właściwości, powodując zacieranie się elementów, powstawanie przecieków wewnętrznych, niszczenie uszczelnień oraz zwiększa ryzyko wystąpienia kawitacji. Pragnąc rozwiązać opisane problemy, Bipromasz powiększył swoją ofertę o typoszereg powietrznych chłodnic oleju oraz płytowych wymienników ciepła firmy ASA Hydraulik, a także specjalnych zespołów pompowych do chłodzenia bocznikowego projektowanych pod indywidualne potrzeby. Powietrzne chłodnice oleju wyposażone są w wentylator napędzany silnikiem elektrycznym, sterowanym termostatem.

Elementami najbardziej narażonymi na uszkodzenia w układach hydraulicznych są siłowniki, a to ze względu na bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, często mocno zapylonym. Bipromasz oferuje siłowniki własnej produkcji, w solidnym wykonaniu przemysłowym, jak również prowadzi serwis tego typu elementów. Wśród najczęstszych uszkodzeń należy tutaj wymienić: rysy, ubytki w powierzchni tłoczyska, zużyte uszczelnienie, wybite łożyska przegubowe w uchach oraz zniszczone powierzchnie gładzi cylindra. Przyczynami awarii jest zwykle brak dbałości o czystość cieczy roboczej oraz lekceważenie pierwszych objawów uszkodzeń.

Dodatkowym uzupełnieniem oferty są agregaty hydrauliczne o mocy od 2 do 330 kW. Produkowane są w kilku wersjach zabudowy: na ramie, na wózku, na przyczepie oraz w wygłuszonej obudowie wolnostojącej. Każde wykonanie jest uzgadniane indywidualnie pod kątem ilości strumieni oleju, ich wydajności oraz ciśnienia. Agregaty znajdują zastosowanie do zasilania wiertnic, młotów oraz innych urządzeń hydraulicznych.

Produkowane przez Bipromasz urządzenia, można dodatkowo wyposażyć w system pomiarowy, w siłownikach są to: czujniki skrajnego położenia tłoka oraz liniowy pomiar wysunięcia tłoczyska. W osprzętach wiertniczych natomiast pomiar oraz rejestrację: głębokości wiercenia, momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej świdra, ciśnienia oraz przepływu betonu, temperatury oleju, prędkości posuwu głowicy obrotowej.

Od wielu lat, firma Bipromasz dostarcza dla branży budowlanej wiertnicze osprzęty koparkowe, służące m.in. do wykonywania pali betonowych w technice CFA wyposażone w najnowsze rozwiązania z dziedziny hydrauliki siłowej. Prostym, a zarazem niedrogim rozwiązaniem są głowice OWK, montowane bezpośrednio w miejsce łyżki. Podawanie betonu umożliwia przelotowe wrzeciono i złącze obrotowe, lub w prostszych modelach – przyłącze boczne na ślimaku górnym. W przypadku zakończenia prac wiertniczych można łatwo zdemontować osprzęt, poprzez wyciągnięcie sworznia mocującego i odpięcie szybkozłączy hydraulicznych. Produkowane przez Bipromasz osprzęty służą do wykonywania otworów o średnicy do 800 mm i głębokości do 8 m.


Do szybszego wykonywania pali, proponowane są osprzęty masztowe OKM. Teleskopowy maszt mocowany do wysięgnika koparki zapewnia dobre prowadzenie głowicy, dzięki czemu operator nie musi wykonywać dużej ilości ruchów pomocniczych. Urządzenie posiada stopy podporowe, okular prowadzący narzędzie oraz wciągarkę pomocniczą do podawania narzędzi wiertniczych i zbrojenia. Złącze obrotowe oraz przelotowe wrzeciono zapewniają szybką i wygodną pracę z pompą betonu.

Źródło: http://www.forum-budowlane.pl/technologie/hydraulika-w-maszynach-budowlanych/

Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Date: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Date: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Date: 2021-03-26