HIPH: produkcja stali wciąż bez trwałego wzrostu
<b>Mimo oznak rynkowego ożywienia, polska produkcja stali wciąż nie weszła na ścieżkę trwałego wzrostu - ocenia Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach. Według jej przedstawicieli, branża zakończy rok spadkiem produkcji powyżej 20 proc.
Na 2010 r. sektor zakłada jednak wzrost o 10-15 proc.</b>
"Obserwacja wielkości produkcji i sprzedaży wyrobów stalowych w ostatnich miesiącach wskazuje, że wciąż mamy bardziej do czynienia z ruchami w magazynach i dystrybucji, niż realnym wzrostem zapotrzebowania i produkcji" - powiedział w czwartek PAP prezes Izby Romuald Talarek.
Z szacunków Izby wynika, że tegoroczne zużycie stali w Polsce będzie najniższe od sześciu lat i wyniesie ok. 7,7 mln ton wobec ponad 11,5 mln ton w ubiegłym roku. Krajowe potrzeby w ponad połowie zaspokajane są importem. W przyszłym roku, nawet przy zakładanym wzrośnie popytu o ok. 15 proc., zużycie raczej nie wróci do poziomu z 2008 r.
Również ubytek w produkcji nie zostanie - w ocenie HIPH - szybko nadrobiony. W ubiegłym roku polskie huty wytworzyły 9,7 mln ton stali, a prognoza na ten rok to ok. 7,5-7,7 mln ton (od początku roku do końca sierpnia produkcja przekroczyła 4,5 mln ton, 38 proc. mniej niż przed rokiem). W przyszłym roku, optymistycznie, można spodziewać się produkcji rzędu 9 mln ton stali.
Jeszcze w połowie ubiegłego roku miesięczna produkcja stali w Polsce przekraczała 900 tys. ton. Kryzys zaczął się w ostatnich miesiącach roku. Produkcja spadła o ponad połowę, osiągając w grudniu 2008 r. 432 tys. ton. Aż do kwietnia huty produkowały ok. 470-490 tys. ton miesięcznie.
Od maja produkcja zaczęła stopniowo, z miesiąca na miesiąc, rosnąć, osiągając w lipcu prawie 700 tys. ton. Jednak sierpień przyniósł spadek - niewielki (12 tys. ton), ale świadczący o tym, że wzrost nie ma jeszcze stabilnego i trwałego charakteru. Izba prognozuje, że miesięczna wielkość produkcji rzędu 700 tys. ton utrzyma się do końca roku i nie należy oczekiwać dalszego, znaczącego wzrostu.
Powodem umiarkowanych prognoz jest sytuacja w stalochłonnych branżach, jak przemysł motoryzacyjny, maszynowy czy artykułów gospodarstwa domowego, które nadal zużywają mniej stali niż przed rokiem. Wzrost ma miejsce jedynie w sektorze budownictwa. O ponad połowę, w stosunku do tego samego okresu 2008 r., wzrosło np. zapotrzebowanie na kształtowniki zimnogięte, wykorzystywane w przedsięwzięciach infrastrukturalnych.
Talarek ocenił, że mimo znaczących spadków produkcji, większość podmiotów sektora hutniczego powinna utrzymać w tym roku rentowność, przede wszystkim dzięki znaczącej redukcji kosztów działalności. To również efekt redukcji zatrudnienia, ale przede wszystkim oszczędności i zmian organizacyjnych. Tym, co niekorzystnie wpływa na wyniki, są wysokie ceny prądu i gazu. Środowisko hutnicze od dawna apeluje np. o obniżkę akcyzy za energię dla najbardziej energochłonnych przemysłów.
Źródło: http://hutnictwo.wnp.pl/hiph-produkcja-stali-wciaz-bez-trwalego-wzrostu,90457_1_0_0.html
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26