Fundusze Europejskie - Nowe instrumenty finansowe sposobem na kryzys
30 czerwca 2009 r., budynek FOCUS, Sala Żółta, I piętro,
ul. Armii Ludowej 26, Warszawa
W dniu 24 czerwca 2009 roku w Warszawie odbędzie się konferencja "Fundusze Europejskie - Nowe instrumenty finansowe sposobem na kryzys". Będzie to kolejne spotkanie organizowane w ramach Akademii Funduszy Europejskich, projektu realizowanego wspólnie przez Puls Biznesu oraz Europejskie Centrum Przedsiębiorczości jako partnera merytorycznego, poświęconego tematyce wspierania przedsiębiorstw z funduszy Unii Europejskiej. Konferencję chcemy przede wszystkim poświęcić nowym instrumentom, które zostały przygotowane w celu przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu i które mogą zostać wsparte przez fundusze europejskie. Od efektywności tych instrumentów będzie zależało, na ile uda się złagodzić negatywne skutki obecnego spowolnienia gospodarczego w Polsce.
Europejskie Centrum Przedsiębiorczości wraz z Pulsem Biznesu dostrzegając niebagatelną rolę funduszy europejskich i nowych inicjatyw rządowych i unijnych, jako remedium na spowolnienie gospodarcze, postanowiły wspomóc polskie firmy poprzez organizację konferencji tematycznej poświęconej działaniom antykryzysowym przy wykorzystaniu funduszy europejskich. Rząd polski podjął działania, które powinny przyspieszyć i ułatwić wydatkowanie funduszy europejskich oraz przygotował nowe instrumenty finansowe. Komisja Europejska uprościła procedury wykorzystywania środków unijnych. Specjalne instrumenty finansowe na czas kryzysu zostały przygotowane przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Podczas konferencji zostaną szczegółowo omówione antykryzysowe działania przy wykorzystaniu środków UE:
1. Pakiet Antykryzysowy Rządu RP
2. Nowe działania antykryzysowe w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Nowy system poręczeń i gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego
4. Instrumenty finansowe sektora bankowego
5. Ubezpieczenia dla firm
6. Nowy system zaliczek w dotacjach unijnych
7. Dotacje z funduszy unijnych dla firm
8. Wsparcie dla firm z Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają wartość europejskich pieniędzy. Większość z nich deklaruje zainteresowanie pieniędzmi unijnymi. Fundusze europejskie to trzecia, po środkach własnych i kredytach, najbardziej obecnie popularna forma finansowania rozwoju wśród przedsiębiorców. Uzyskane z Unii Europejskiej środki firmy mogą przeznaczyć np. na inwestycje i szkolenia, które przyczynią się do podniesienia ich innowacyjności i konkurencyjności. Projekty unijne nabierają szczególnego znaczenia w czasie spowolnienia gospodarczego. Po pierwsze, dotacje stanowią zastrzyk inwestycyjny w sytuacji, gdy trudno sięgnąć po kapitał na rynkach finansowych. Po drugie dotacje przede wszystkim kreują nowe miejsca pracy, co stanowi dodatkowy impuls - do przyspieszenia wzrostu i przełamania barier związanych z kryzysem finansowym. Po trzecie, dotacje najczęściej są kierowane projekty innowacyjne. Kluczową rolę jako źródła dotacji inwestycyjnych odgrywają w tej sytuacji Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka i regionalne programy operacyjne. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki można uzyskać wsparcie na szkolenia i doradztwo oraz w ramach tego programu będą realizowane specjalne instrumenty dla firm mające kłopoty w związku z kryzysem.
Podczas konferencji poruszone zostaną także takie zagadnienia jak: kto może ubiegać się o dotacje, jakie typy projektów mogą uzyskać wsparcie, jakie wydatki mogą być refundowane, zasady przyznawania dotacji. Uczestnicy dowiedzą się na jakie środki mogą liczyć oraz jakie kryteria musza spełniać, aby uzyskać wsparcie. Istotnym elementem konferencji będą prezentacje na temat stosowanych procedur i praktyczne porady w zakresie przygotowywania aplikacji, a także oceny wniosków. Uczestnicy dowiedzą się jakie środki mogą liczyć oraz jakie kryteria musza spełniać, aby uzyskać wsparcie. Tematyka spotkania obejmie również sposoby finansowania tego typu projektów poprzez instytucje finansowe (np. banki, firmy leasingowe) oraz sposoby ubezpieczania realizacji dofinansowanych projektów. Omówimy także ostatnie zmiany w zasadach przyznawania pomocy, które mają duże znaczenie w ubieganiu się o dofinansowanie unijne.
Konferencja adresowana jest do przedsiębiorców, którzy pragną skorzystać ze wsparcia zewnętrznego w celu poradzenia sobie z kryzysem gospodarczym, a w szczególności chcieliby skorzystać z dotacji unijnych bądź chcieliby nabyć lub poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.
Źródło: http://bbp.pb.pl/KryzysOpis.aspx?utm_source=klineci&utm_medium=email&utm_campaign=puls_biznesu
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26