DREMA 2016 – PRZYSZŁOŚĆ BRANŻY ZACZYNA SIĘ W POZNANIU
W dniach 13-16 września odbyło się w Poznaniu największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie ekspertów związanych z obróbką drewna – Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA 2016! Tegoroczna edycja, obfitowała w wiele wydarzeń i stref specjalnych, a bogata oferta wystawiennicza sprawiła, że każdy odwiedzający teren Międzynarodowych Targów Poznańskich mógł znaleźć coś dla siebie! Czterodniowe wydarzenie, skupiające profesjonalistów działających w branży drzewnej i meblarskiej, przyciągnęło do Poznania rzesze zwiedzających, zainteresowanych przyszłą modernizacją parku maszynowego oraz inwestowaniem w najwyższej klasy technologie i materiały.
Michał Piłat z firmy HOMAG, uważa, że: - Polska jest bardzo ważnym krajem dla całej grupy Homag, biorąc pod uwagę, jak duży udział w rynku ma przemysł meblowy i drzewny, tak samo biorąc pod uwagę, jak duży eksport generują polscy producenci mebli. Traktujemy targi DREMA jako najważniejszą imprezę w Europie Środkowo-Wschodniej, na tego typu imprezie trzeba się wystawić!
W obecnych czasach firmy w Polsce coraz chętniej czerpią korzyści z innowacyjnych technologii, które pomagają im wyprzedzić rywali i poprawić konkurencyjność zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Przedsiębiorstwa z sektora drzewno-meblarskiego intensywnie się rozwijają, chętnie inwestują w innowacyjne rozwiązania, co prowadzi nie tylko do intensyfikacji ich biznesu, ale również wzrostu gospodarki. W konsekwencji wspiera to proces dążenia kraju do osiągania lepszych wyników ekonomicznych. To jest właśnie cel targów DREMA – umożliwienie profesjonalistom dostępu do najnowocześniejszych maszyn, oryginalnych rozwiązań i innowacji. Połączenie w jednym czasie 4 bloków tematycznych: DREMA, FURNICA, SOFAB i INTERMIC oraz kompleksowa ekspozycja sprawiają, że targi stają się niezwykle istotnym narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej firm, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Andrzej Półrolniczak, ze Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, dodaje: - Uczestniczyliśmy praktycznie we wszystkich edycjach targów DREMA, jesteśmy patronem honorowym, w związku z tym znamy historię tych targów od samego początku. Tegoroczna edycja jest rekordowa – na przeszło 22 tys. m2 jest praktycznie oferta wszystkich liderów rynku światowego, ale również małe polskie firmy, które oferują maszyny i urządzenia do obróbki drewna.
Liderzy zapraszają do Poznania
Wszystkie firmy, liczące się w branży drzewno-meblarskiej, można było spotkać na targach DREMA 2016. To, że Poznań przyciąga liderów – wiadomo nie od dziś. Tegoroczna edycja targów okazała się być bardzo udaną – teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło łącznie 15 500 uczestników targów DREMA FURNICA SOFAB INTERMIC 2016, wśród których zdecydowana większość to przedstawiciele kadry zarządzającej (właściciel firmy, dyrektor, kierownik). Profesjonaliści deklarowali, że dni targowe stanowiły doskonałą okazję do czerpania inspiracji dla nowych rozwiązań oraz zyskania perspektywicznych partnerów biznesowych z różnych stron świata. Warto podkreślić, że cele przyświecające wizycie na targach, to przede wszystkim: kontakt z innymi przedstawicielami branży, networking, osobiste spotkania z Kontrahentami; poszukiwanie wiedzy o rynku i bieżących trendach; poznanie oferty wystawców; zawarcie konkretnych kontraktów biznesowych jak np. zakup oferowanych produktów lub usług.
Wincenty Jackiewicz, firma WEINIG, podkreśla: - Dla naszej firmy Polska jest znaczącym rynkiem. Targi służą do tego, aby pokazać nowości, co roku mamy nowe maszyny. Tutaj jesteśmy jednak bardziej skoncentrowani na tym, aby spotkać się z klientami. To jest ważne – na targach mamy kilkadziesiąt odwiedzin dziennie! Drema to bardzo dobre targi dla nas, wielkość sprzedaży jest tu zawsze imponująca, tak samo jak ilość rozmów biznesowych.
Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego
i Meblarskiego DREMA 2016, oraz odbywające się w tym samym czasie Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA, Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB oraz Targi Maszyn i Komponentów dla Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Obuwniczego INTERMIC są przykładem doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki. Tegoroczna ekspozycja obejmowała 7 pawilonów wystawienniczych oraz teren otwarty, udział w niej wzięło blisko 500 wystawców, którzy zaprezentowali innowacyjne maszyny, nowoczesne technologie i oryginalne rozwiązania dla branży drzewnej i meblarskiej.
Rafał Smakuszewski z firmy TEKNIKA, ripostuje: - W tym roku postanowiliśmy przedstawić więcej maszyn niż w poprzednich latach, wynika to z tego, że klienci są coraz bardziej zainteresowani automatyzacją wszystkich procesów, co jest efektem coraz większego problemu ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Nasz postęp technologiczny daje taką możliwość. Firma TEKNIKA postanowiła przedstawić 10 tematów związanych z branżą drzewną – od pozyskania tarcicy, do wykończenia powierzchni. Nasi klienci mogli zobaczyć po kolei wszystkie procesy, takie jak produkcja krzeseł, produkcja mebli tapicerowanych.
Docenione wydarzenia
O prestiżu targów DREMA świadczy fakt, że jest to jedyne w Polsce i jedno z kilkunastu na świecie branżowych wydarzeń popieranych przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS. Ponadto, zarówno Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Drema, jak i Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA oraz Targi Maszyn i Komponentów dla Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Obuwniczego INTERMIC zyskały także rekomendację Polskiej Izby Przemysłu Targowego!
Targi DREMA, FURNICA, SOFAB i INTERMIC spełniają także fundamentalną rolę integrującą krajowych reprezentantów przemysłu drzewnego i meblarskiego. Dzięki bliskiej współpracy z najważniejszymi branżowymi Stowarzyszeniami i Izbami (Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce), miejsce to pozwala zaprezentować potencjał polskiej obróbki drewna i dorobek profesjonalistów związanych z produkcją mebli, jak również omówić bieżące tematy nurtujące branżę i wypracować wizję dalszego rozwoju, celem zbudowania wysokiej pozycji polskich marek na świecie.
Międzynarodowy charakter
Dla tysięcy producentów i dystrybutorów maszyn do obróbki drewna z całej Polski i z krajów sąsiednich, targi DREMA stanowią doskonałą okazję do zapoznania się z nowościami w ofercie wiodących dostawców rozwiązań dla przemysłu drzewno-meblarskiego, a także aktualnymi tendencjami w branży. Ekspozycja targów jest zauważalnie większa od ubiegłorocznej.
Damian Bizoń z firmy FELDER, wspomina: - Dla nas targi DREMA to spotkanie branżowe, nowym podstawowym celem jest oczywiście dotarcie do klientów, pokazanie możliwie jak największej ilości maszyn, z ukierunkowaniem na maszyny, które są nowościami w naszej firmie. Ponad 17 lat temu zaczynaliśmy swoją przygodę z targami DREMA stoiskiem o powierzchni 40 m2, w tym roku jest to już ponad 800 m2!
Cieszy fakt, że z roku na rok na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich swą ofertę chce przedstawiać coraz więcej firm z zagranicy. Sprawia to, że targi zyskują na wartości i mają szansę stać się dominującą imprezą poruszającą kwestie innowacyjności, technologii i maszyn w Europie! W bieżącej edycji targów DREMA blisko połowa wystawców to zagraniczni przedsiębiorcy łącznie z 27 krajów – udział wystawców zagranicznych wynosił w tym roku aż 40%.
Społeczna odpowiedzialność biznesu
CSR jest istotnym elementem budowania strategii aktywności Międzynarodowych Targów Poznańskich. Istotnym elementem targów DREMA jest projekt Drema Dzieciom, w skład którego wchodziły dwie pracujące fabryki mebli: Fabryka Mebli na Żywo oraz Polska Fabryka Mebli. Poczynania obu można było obserwować przez cztery dni trwania targów, a efektem są komplety mebli do wyposażenia dziecięcych pokoi, które z pomocą Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazane zostały na cele charytatywne - do najbardziej potrzebujących domów dziecka.
Studenci, skupieni wokół Fabryki Mebli Na Żywo, pracowali nad kompletami mebli dziecięcych, w skład których wchodziły: łóżko, szafa i biurko. Z kolei Polska Fabryka Mebli miała za cel wyprodukować półkę DoReMi oraz wózek na zabawki. Łącznie, udało się wyprodukować 10 zestawów mebli do wyposażenia dziecięcych pokoi, które 16 września br., o godz. 12.00 zostały oficjalnie przekazane do Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Następnie produkty te umeblują pokoje dzieci z najbardziej potrzebujących domów dziecka.
Organizatorzy projektu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA nie kryją zadowolenia, że poza czysto biznesowym aspektem spotkań, podczas targów Drema jest miejsce na prospołeczne inicjatywy. Oczywiście, Drema Dzieciom nie miałaby szans na realizację w takim wymiarze, gdyby nie pomoc i ogromne wsparcie partnerów, którzy z chęcią i zaangażowaniem przyłączyli się do projektu.
Wiedza kluczem do sukcesu
Podczas trwania targów DREMA 2016 sporym zainteresowaniem cieszyła się przestrzeń zorganizowana przez Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich w ramach VII Warsztatów Branży Parkietów I Usług Parkieciarskich: pokazy i seminaria były okazją do prezentacji aktualnych technik, rozwiązań i narzędzi stosowanych w branży parkietów i usług parkieciarskich. Odbyły się także szkolenia i egzaminy na Czeladnika i Mistrza parkieciarstwa.
Ponadto duży ruch panował także na stoisku portalu Drewno.pl, gdzie, poza wysłuchaniem wykładów, można było spróbować swoich umiejętności na profesjonalnym symulatorze wielozadaniowych maszyn leśnych typu harvester i forwarder, sprawdzić wiek drzewa, zaprezentować swoje umiejętności: brakarza surowca drzewnego, brakarza tarcicy konstrukcyjnej, rozpoznawania gatunków drewna, chorób drewna (przewidziane nagrody). Zwiedzający mieli także szansę dowiedzieć się o nowych metodach uszlachetniania drewna – bezpyłowa strukturyzacja drewna – policzkowanie.
Na stoisku Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego nikt nie przeszedł obojętnie obok eksponatu wspaniałej, drewnianej łodzi – repliki szkuty z XV wieku, wykonanej w całości z drewna przez Wacława Witkowskiego z firmy Tartak Witkowscy z Rychłowic k/Wielunia.
Dla fanów lakiernictwa, z inicjatywy czasopisma Lakiernictwo Przemysłowe, przez 4 dni targowe trwały pokazy lakiernicze na powierzchni demonstracyjnej – poligon umiejętności, a firma Toolmex Truck na terenie otwartym prezentowała możliwości wózków widłowych.
BHP na tak
Branża drzewna generuje znaczną liczbę wypadków przy pracy. W latach 2010-2014 w zakładach produkujących wyroby tartaczne i z drewna 508 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 51 poniosło śmierć, a 257 odniosło ciężkie obrażenia ciała. Aby zapobiegać tragediom, Państwowa Inspekcja Pracy podczas tegorocznej edycji targów DREMA zainaugurowała 3-letni program prewencyjno-kontrolny pt. „Włącz bezpieczeństwo przy obróbce drewna”, który rozpoczął się konferencją „Ograniczanie zagrożeń zawodowych w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna”.
Zbigniew Ryfka, Państwowa Inspekcja Pracy: -Chcemy wyjść z ofertą natury doradczej, natury szkoleniowej do tych przedsiębiorstw i pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z fachowego doradztwa jako pewnej pomocy przy dostosowaniu zakładów do wymagań przepisów. Staramy się służyć informacją, ale także pomocą przy audytach zakładów, przy rozpoznawaniu zagrożeń, przy wypracowaniu metod ich eliminowania bądź ograniczania.
Prelegenci omówili następujące tematy: zagrożenia w zakładach produkujących wyroby z drewna na podstawie wypadków przy obsłudze maszyn; wymagania bezpieczeństwa dla maszyn i urządzeń do obróbki drewna; metody ograniczania narażenia na czynniki szkodliwe pracowników tartaków i stolarni; dofinansowanie płatników składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Konferencję otworzył p. Zbigniew Ryfka - z-ca Głównego Inspektora Pracy. Wydarzenie odbywało się 13 września w godz. 12.00 - 14.30 i zakończyło się dyskusją "przy kawie".
KOOPDREW 2016
Dużym zainteresowaniem branży cieszyła się IV Kooperacyjna Giełda Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2016, której tematem przewodnim było: „Drewno – materiał XXI wieku, jako baza gospodarczego wzrostu kraju oraz rozwoju zrównoważonej gospodarki leśnej”. Podczas konferencji poruszono szereg tematów, jednak największe zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych - Konrada Tomaszewskiego, którego celem było przybliżenie wszystkim słuchaczom zasad sprzedaży drewna z Lasów Państwowych na rok 2017. Konferencję otworzył Dyrektor Biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego - Bogdan Czemko.
Organizatorem Giełdy Kooperacyjnej Przemysłu Drzewnego była Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego przy współpracy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowały Ministerstwo Rozwoju i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Patronat medialny objęły pisma „Głos Lasu”, „Kurier Drzewny”, „Przemysł Drzewny” i „Rynek Drzewny” oraz portale branżowe Drewno.pl i E-handeldrewnem.pl.
Rozstrzygnięte konkursy i mistrzostwa!
Ostatni dzień targów Drema był bardzo emocjonujący. 16 września, udało poznać się zwycięzcę konkursu Wyczarowane z Drewna, w którym uczniowie mieli za zadanie wykonać przedmiot z drewna lub materiałów drewnopochodnych, który przemysłowo nie jest produkowany z tych surowców. W tym roku na konkurs Wyczarowane z drewna wpłynęło osiem prac. Ostatecznie zwycięską pracą został „Drewniany quad” wykonany przez uczniów Technikum Drzewnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku, wykonany przez zespół w składzie: Karol Sałek (absolwent), Dominik Soboń i Bartłomiej Suwała (uczniowie klasy III) pod opieką Marcina Tomaszewskiego.
Ponadto odbył się finał Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ, które przez 4 dni cieszy się ogromną popularnością. W ostatni dzień targów, po zaciętej rywalizacji, udało się poznać nowego Mistrza! Tegoroczny finał jubileuszowej - XV edycji Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ okazał się najkrótszym z dotychczasowych wydarzeń. Zakwalifikowali się do niego czterej uczestnicy, których wyłoniono w pierwszym etapie konkursu. Byli to: Paweł Ławski, Piotr Nowicki, Krzysztof Rogulski i Maciej Głowacki. Już pierwsza tura wskazała zwycięzcę, którym okazał się Maciej Głowacki. Łącznie podczas Mistrzostw użytych zostało 200 kg gwoździ!
Wizyta Ministra Rozwoju
Na targach Drema, FURNICA i SOFAB gościł Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, który zwiedził ekspozycję i wziął udział w odbywającym się w ramach targów Ogólnopolskim Kongresie Meblarski „Polskie meble – konkurencyjna Polska”. Głównym tematem spotkania meblarzy organizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Targami Poznańskimi oraz agencją Promedia była konkurencyjność polskiej branży meblowej na zagranicznych rynkach. Podczas tego wydarzenia odbyły się dyskusje panelowe z udziałem najważniejszych osobistości przemysłu meblowego w Polsce na temat m.in. wpływu innowacji technologicznych na konkurencyjność, szans i zagrożeń stojących przed eksportem polskich mebli, a także designu i marki jako wartości dodanej wspierającej sprzedaż. Wicepremier Mateusz Morawiecki wygłosił w trakcie kongresu przemówienie na temat polskiej branży meblarskiej. Z ust ministra rozwoju usłyszeliśmy słowa pochwały pod adresem polskiego przemysłu meblarskiego: "Jesteście wzorem dla innych branż". Podczas spotkania z dziennikarzami Morawiecki podkreślał, że branża meblarska jest polskim sukcesem. - Jesteśmy szóstym eksporterem na świecie i trzecim w Europie po Włoszech i Niemczech. W ciągu dwóch, trzech lat mamy szansę stać się europejskim numerem jeden. To jest nasz cel. Chcemy, żeby polskie meble były eksportowane na cały świat z etykietą „Made in Poland”. Etykietą, która będzie świadczyła o ich jakości i znakomitym wzornictwie – mówił wicepremier.
Medale, nowości, trendy
Nowe produkty stanowią największą atrakcję dla zwiedzających targi, a dla wystawców to znakomita okazja do zaprezentowania swojej oferty i dotarcia do świadomości klientów. Goście odwiedzający tegoroczną edycję targów mogli zapoznać się łącznie z ponad 50 nowościami! W roku bieżącym 9 produktów w ramach targów DREMA oraz 2 produkty w ramach targów FURNICA uhonorowanych zostało Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dane te pokazują, że targi stanowią miejsce spotkań czołowych przedstawicieli przemysłu drzewnego i meblarskiego, jak również są wyznacznikiem zmian i trendów w branży!
DREMA 2017
Kolejna edycja targów odbędzie się w Poznaniu w dniach 19-22 września 2017 r. W przyszłym roku ekspozycji ponownie towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA, Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB. Zapraszamy!
Źródło: http://www.drema.pl/pl/
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26