Doczepne stabilizatory gruntu
<b>Stabilizacja gruntu przy pomocy spoiw sypkich to popularna metoda służąca do szybkiego i efektywnego tworzenia warstwy podkładowej. Technologia polegająca na mieszaniu gruntu rodzimego z chemicznymi dodatkami stawia przed wykorzystywanym sprzętem bardzo wysokie wymagania. Warunki pracy są wyjątkowo ciężkie a maszyny poddawane są bardzo dużym obciążeniom. W takich warunkach nie ma miejsca na kompromisy – urządzenia muszą być wykonane zgodnie z najwyższymi standardami jakości.</b>
Opolska firma Utech Maszyny i Urządzenia Techniczne Norbert Koenig sprzedaje na rynku polskim maszyny do stabilizacji marki FAE. Ten włoski producent maszyn do rozdrabniania świętuje w tym roku 20 lecie działalności. Wąska specjalizacja oraz wieloletnie doświadczenie doprowadziły dostworzenia unikalnej linii doczepnych stabilizatorów gruntu. Cała linia obejmuje 16 różnych urządzeń o szerokościach roboczych od 150 do 250 cm oraz maksymalnych głębokościach mieszania od 30 do 50 cm.
Najpopularniejsza maszyna w swojej klasie – FAE SSM/HP-225 to stabilizator gruntu o szerokości roboczej 228 cm pracujący z maksymalną głębokością roboczą 40 cm. To co od razu wyróżnia maszyny FAE na tle konkurencji to ciężki rotor o średnicy 70 cm, osadzony na ponadwymiarowych łożyskach. Rozwiązanie gwarantuje bezawaryjną pracę przez wiele sezonów. Do rotora przyspawane są masywne uchwyty narzędzi roboczych. Jak każdy detal w FAE zaprojektowane zostały one w taki sposób, aby zminimalizować ich ścieranie i konieczność wymiany. Pozwala to w znaczącym stopniu obniżyć koszty eksploatacji maszyny, oraz skrócić przestoje serwisowe do niezbędnego minimum. Jest to szczególnie istotne w szczycie sezonu budowlanego, kiedy niedopuszczalne są opóźnienia w harmonogramach budów. W maszynach wyposażonych w klasyczne narzędzia punktowe zachodzi konieczność częstszej wymiany uchwytów – średnio raz na kilka wymian kompletu frezów.
FAE stosuje opatentowane narzędzia robocze wykonane z trudnościeralnych materiałów. Dzięki specjalnemu kształtowi i dużym gabarytom frezy te są szczególnie odporne na uderzenia kamieni. W podstawowym typie A duży spiek węglika jest głęboko osadzony w korpusie narzędzia, co doskonale chroni go przed wyłamaniem. Szeroki na 60 mm korpus całkowicie zabezpiecza uchwyt montażowy przed ścieraniem. Frez montowany jest w uchwycie za pomocą dwóch utwardzanych śrub, zapewniając prostą wymianę całego kompletu. Opcjonalne narzędzia typu A/SR mają bardziej „kruszarkową” charakterystykę – dwie duże płytki ze spieku węglika posadowione są czołowo, aby łatwiej rozbij ać kamienie. Montowane na skraju rotora 4 frezy specjalne typu MH mają 7 spieków węglika i zapewniają jeszcze lepsze rozkruszanie dużych wtrąceń skalnych. Przeprowadzone testy pokazują, że na jednym komplecie narzędzi stabilizatory FAE mogą pracować w ciężkich warunkach gruntowych nawet do 5-6 razy dłużej niż maszyny konkurencji.
Łącznie na rotorze FAE SSM/HP-225 znajdują się 92 narzędzia o bardzo dużej powierzchni czołowej, co zapewnia doskonałe wyniki mieszania gruntu ze spoiwem. Uzyskana mieszanka jest jednorodna w całym przekroju oraz dokładnie rozdrobniona.
Wewnątrz komory mieszania stabilizatorów FAE zastosowano rozwiązanie w postaci listwy z tzw. „przeciw zębami”. Służą one do dodatkowego rozbijania kamieni znajdujących się w komorze mieszania podczas pracy. Ściany boczne maszyny opancerzone są od wewnątrz płytami wykonanymi z Hardox’u. Wzmocnienia te montowane są na śrubach co znacznie ułatwia ich wymianę. Taka konstrukcja eliminuje problem niszczenia ścian bocznych znany z innych maszyn. Prezentowane rozwiązania zapożyczone zostały z budowy doczepnych kruszarek kamieni, w produkcji których FAE jest wiodącą fi rmą w skali światowej. Wzorcowy poziom techniki prezentuje się także w sposobie przekazania napędu. Cały system został zaprojektowany do pracy z ponadnormatywnymi obciążeniami i dlatego cechuje go najwyższa bezawaryjność. FAE jako jedyny producent stabilizatorów doczepnych stosuje obustronne bezobsługowe przekładnie zębate. Kasety przekładni są dodatkowo obudowane w miejscu kontaktu z gruntem oraz mają kompaktowe rozmiary co minimalizuje całkowitą szerokość maszyny. Napęd do przekładni dostarczają dwa wałki kurczliwe o przekroju gwiaździstym. Ich parametry zostały dobrane w taki sposób, aby wyeliminować problem „ukręcenia się” wałka przy pracy pod dużym obciążeniem. Oba wałki zbiegają się w specjalnie zaprojektowanej przekładni kątowej. W omawianym modelu przekładnia została dostosowana do współpracy z ciągnikami o mocy do 300 KM, np. Fendt 930 Vario. Przekazanie napędu z traktora zapewnia WOM ze sprzęgłem. W stabilizatorze FAE SSM/HP-225 stosuje się wyłącznie wałki produkcji Walterscheid do ciężkich zastosowań, o rozmiarze 13/4 cala z 20 frezami.
Ponadto maszyna FAE SSM/HP- 225 jest wyposażona standardowo w opuszczaną hydraulicznie klapę z przykręcaną płytą z Hardox’u oraz dwie wahliwie zawieszone płozy ułatwiające wejście w grunt. Opcjonalnie maszyna może być dostarczona ze specjalnymi płozami ograniczającymi głębokość penetracji gruntu, walcem do wstępnego zagęszczania oraz cięgłem hydraulicznym.
Prezentowany model waży maksymalnie ok. 3900 kg, co zapewnia stabilne prowadzenie w gruncie oraz brak wibracji konstrukcji podczas pracy. Wysoka odporność na uderzenia kamieni oznacza dla firmy wykonującej stabilizację możliwość bezawaryjnej i nieprzerwanej pracy nawet w bardzo ciężkich gruntach. Wzorcowa jakość wykonania przekłada się na znikome koszty napraw i serwisowania co oznacza dla firmy budowlanej wymierne korzyści finansowe w długim okresie czasu. Większe modele stabilizatorów FAE, jeśli pracują z odpowiednimi ciągnikami, osiągają wydajność dzienną zbliżoną do wyników „dużych” stabilizatorów samobieżnych. Stanowią zatem atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorstw budowlanych wykonujących małe i średnie projekty budowlane. Prócz omawianej funkcji stabilizatora gruntu FAE SSM/HP-225 doskonale spisuje się również jako frez leśny służący do rozdrabniania pni drzew oraz wbudowywania szczątków organicznych w grunt. Jest to funkcja niespotykana w urządzeniach innych producentów.
Mottem firmy FAE od lat jest „One step ahead” czyli „Zawsze o krok do przodu”. Stabilizator gruntu SSM/HP-225 doskonale wpisuje się w tą ideę pozostając maszyną perfekcyjnie wykonującą swoje zadania na budowie. Firma Utech Maszyny i Urządzenia Techniczne Norbert Koenig z Opola zapewnia szybkie terminy dostaw maszyn oraz serwis i części zamienne.
Produkty firmy Stehr są efektem ponad 20-letniego doświadczenia w zakresie projektowania i produkcji maszyn dla drogownictwa. Głównymi gałęziami produkcji są stabilizatory gruntu, rozsypywacze, koła zagęszczające, zagęszczarki płytowe oraz łyżki rozdrabniające tzw. recyklery.
Największą popularnością wśród odbiorców cieszą się trzy modele stabilizatorów: SBF 22L, SBF 24L oraz SBF 24. Urządzenia zostały zaprojektowane do montażu na ciągnikach jako korzystna cenowo alternatywa dla samobieżnych stabilizatorów gruntu. Osiąga się także oszczędności w zużyciu paliwa, a ciągnik wykorzystywany może być do innych zadań. Zastosowanie zestawu ciągnik i stabilizator to także lepsze manewrowanie oraz brak niedogodności związanych z transportem maszyny.
Technika stabilizacji gruntu to rozwiązanie dla niedrogiego wprowadzania środków wiążących. Nową koncepcją jest napęd z bocznym pasem przenoszenia energii; przekładnia planetarna zastępująca dotychczasowo stosowaną energochłonną przekładnię zębatą czołową. Z głębokością frezowania do 600 mm przy szerokości roboczej 2,40 m osiągana jest wydajność, która dotąd była zastrzeżona dla najlepszych stabilizatorów samojezdnych – oczywiście przy istotnie wyższych nakładach inwestycyjnych i zużyciu paliwa.
Stabilizatory gruntu Stehr można nabyć w firmie Grausch i Grausch Maszyny Budowlane Sp. z o.o., wyłącznego przedstawiciela na Polskę.
<b>Wirtgen WS 220 i WS 250</b>
Wirtgen Group posiada kompleksową ofertę maszyn służących do frezowania, recyklingu i stabilizacji nawierzchni drogowych. Znalazły się w niej również doczepne stabilizatory gruntu. Dostępne są dwa urządzenia oznaczone symbolami WS 220 i WS 250.
Obydwa urządzenia charakteryzują się prostą, solidną budową i wysoką sprawnością. Wyposażone są w bęben frezująco-mieszający z napędem mechanicznym, który równomiernie miksuje środek wiążący z gruntem na całej szerokości. Dzięki przesuwanym w pionie osłonom bocznym bęben mieszający wnika w grunt na głębokość roboczą już przy opuszczaniu.
Opisywane modele różnią się szerokością roboczą, ciężarem własnym oraz minimalną mocą ciągnika, do którego mogą być doczepione. Głębokość robocza może być regulowana w zakresie od 0 do 500 mm. Na rynku polskim stabilizatory WS 220 i WS 250 można nabyć w firmie Wirtgen Polska Sp. z o.o.
Źródło: http://www.forum-budowlane.pl/maszyny_budowlane_techniki_i_technologie?id=905
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26