Chińskie maszyny do prokuratury
<b>Inspekcja pracy po kontroli u sprzedawcy chińskich maszyn budowlanych zawiadomiła o nieprawidłowościach w dokumentacji prokuraturę. - A więc mieliśmy rację - komentują polscy producenci.</b>
O tej sprawie pisaliśmy już dwa tygodnie temu. Polscy producenci maszyn budowlanych zrzeszeni w Stowarzyszeniu dla Rozwoju Krajowej Produkcji Maszyn Budowlanych rozpoczęli wojnę z maszynami chińskimi. Stowarzyszenie rozesłało do kilku państwowych instytucji pisma, w których alarmowało, że maszyny importowane z Chin nie spełniają wymagań przepisów polskich i unijnych: dotyczących bezpieczeństwa, poziomu hałasu w kabinie, emisji hałasu, spalin i innych zanieczyszczeń. Spełnienie tych norm powinno być potwierdzone badaniami lub certyfikatami wydanymi przez jednostki uznane w UE. Polscy producenci twierdzą, że chińskie maszyny mają braki w tych dokumentach.
Stowarzyszenie zrzesza dziewięciu polskich producentów, m.in. Hutę Stalowa Wola, Bumar, Mista.
W ślad za tymi pismami u największego dystrybutora chińskich maszyn - w firmie Hortpak - poszły kontrole. Pisaliśmy już o tym, że nieprawidłowości w dokumentach stwierdził tam inspektorat ochrony środowiska. Dał firmie trzy miesiące na ich usunięcie.
Teraz, w maju, kontrolę zakończył Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie. Badane były dokumenty kilku typów koparek kołowych i spycharek gąsienicowych. Efekt - zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- Główne nieprawidłowości polegały na niedostosowaniu dokumentacji tych maszyn do dyrektywy maszynowej i hałasowej - informuje Majka Kacprzak-Rawa, rzeczniczka prasowa OIP w Warszawie. Ale podkreśla też, że firma stara się usunąć nieprawidłowości, np. podczas kontroli przedstawiła umowę z polskim instytutem, który wydaje certyfikaty.
- Zostałem już przez inspektorat pracy zawiadomiony o wynikach kontroli. Okazało się, że jednak mieliśmy rację. Dystrybutor chińskich maszyn nie ma dokumentów wydanych przez uprawnione instytucje, które by potwierdzały, że zabezpieczenia w kabinach tych maszyn i emisja hałasu spełniają unijne normy. A wyrobienie takich dokumentów, przypominam, podnosi cenę maszyn. Polscy producenci dbają o to, dlatego ich maszyny są droższe od chińskich. Na rynku chińskie maszyny wygrywają z naszymi przede wszystkim ceną - uczula Andrzej Machniewski, prezes polskiego stowarzyszenia.
Firma Hortpak chwali się, że jej maszyny sprzedają się świetnie. Dlaczego? Bo są po prostu tańsze. - Nasza sztandarowa ładowarka kosztuje 320 tys. zł i jest o blisko 60 tys. zł tańsza od analogicznego wyrobu HSW. Ot i cała tajemnica naszego sukcesu. A Polska to wolny kraj, każdy może tu handlować - mówił nam kilka tygodni temu Michał Myczkowski, prezes firmy Hortpak. Twierdził, że w 2007 r. firma sprzedała 300 maszyn, w roku ubiegłym podobnie. I zapewniał, że wszystkie maszyny, które są rozprowadzane na polskim rynku, mają wymagane certyfikaty. A te sprzedawane bez nich nie mogą być używane w Polsce.
Tymczasem polscy producenci boją się, że autostrady na Euro 2012 będą budować chińskie maszyny, które zalewają nasz rynek. - Teraz czekamy na wyniki kontroli innych instytucji - mówi prezes Machniewski.
Źródło: http://wyborcza.pl/1,76842,6694139,Chinskie_maszyny_do_prokuratury.html
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26