Chemii i nafcie razem nie po drodze?
Przez dziesięciolecia nie udało się stworzyć wspólnej polityki przemysłowej ani też strategii rozwoju petrochemii. W efekcie chemia i nafta - branże, które powinny ściśle ze sobą współpracować - funkcjonują obok siebie.
W połowie czerwca ruszyła największa od lat inwestycja w branży chemicznej. Ponad pół miliarda złotych pochłonie budowa linii produkcyjnej kauczuków typu SSBR produkowanych metodą rozpuszczalnikową w oświęcimskich zakładach Synthosu. Aż 146,7 mln złotych to dotacja z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wszystko pięknie, ale inwestycja ta doskonale pokazuje, jak trudna jest współpraca naszych rafinerii i branży chemicznej.
- Synthos zmuszony będzie aż 80 proc. potrzebnego surowca importować. Pierwsze kontrakty, np. z austriackim koncernem paliwowym OMV, zostały już podpisane - poinformował prezes spółki Tomasz Kalwat.
Nic w tym dziwnego. Na rodzimym rynku odpowiednich ilości półproduktów nie ma. W naszym kraju od lat utrzymuje się ujemne saldo bilansu handlu zagranicznego chemikaliami. W roku 2012 osiągnęło ono astronomiczną sumę 8,3 mld euro.
Każdy sobie...
Polskie firmy chemiczne nigdy nie miały szczęścia do współpracy z sektorem naftowym. Ten drugi raczej skupiał się na wielkotonażowym przerobie ropy i wizerunkowej sprzedaży paliw. Jednak, jak pokazała historia, nie był to najszczęśliwiej obrany kierunek. Zwłaszcza gdy okazało się, że na rynku jest nadpodaż paliw (benzyn), a marże często są ujemne.
Co więcej, niektóre decyzje dość skutecznie zawęziły pole manewrów technologicznych dla produkcji surowców do syntez chemicznych. Postawienie bowiem na niektóre produkty w znacznym stopniu ogranicza możliwość produkcji innych.
- Kontrowersyjny z punktu widzenia potrzeb polskiej gospodarki Program 10+ Lotosu nigdy nie ograniczył importu oleju napędowego do Polski, ale za to zbudował kłopotliwe nadwyżki w produkcji asfaltów, paliwa lotniczego czy ciężkiego oleju opałowego - uważa Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, a w przeszłości prezes Orlenu i zakładów chemicznych. - Zwiększono za to zdolność destylacji ropy naftowej prawie dokładnie do wysokości rezerwy, jaką od 10 lat ma w destylacji rurowo-wieżowej PKN Orlen. Przecież od ponad 10 lat wiadomo o spadkowych prognozach zużycia benzyn, a nawet dziecko wie, że surową benzynę w Europie z reguły sprzedaje się z ujemną marżą.
Źródło: http://chemia.wnp.pl/chemii-i-nafcie-razem-nie-po-drodze,206211_1_0_0.html
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26