BHP: Wydatki na prewencję to dobra inwestycja
<b>Wywiad z Krzysztofem Kowalikiem, dyrektorem Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy.</b>
- Czym była, jakie stawiała sobie cele emisja spotów reklamowych w telewizji publicznej i radiu ESKA z jednoczesnym eksponowaniem problematyki bhp na billboardach adresowanych do pracowników budowlanych?
- Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi w roku 2009 ogólnopolską kampanię informacyjno-kontrolną "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia".
Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości zagrożeń zawodowych w budownictwie, w szczególności zagrożeń związanych z pracą na wysokości i w konsekwencji ograniczenie wypadków przy pracy w tej branży.
Wypadki śmiertelne związane z pracą na wysokości stanowią ponad połowę wszystkich wypadków śmiertelnych w branży budowlanej i przeszło 10% wypadków śmiertelnych w gospodarce narodowej. Szczególnie niebezpieczne są wszelkie prace prowadzone na dachach, takie jak: montaż elementów konstrukcji nośnych dachów i pokrycia dachowego, a także prace na ścianach zewnętrznych budynków, izolacje termiczne oraz nanoszenie i malowanie tynków, montaż płytek ceramicznych, blach elewacyjnych.
Kampania promuje stosowanie środków ochrony zbiorowej - pomostów roboczych, siatek bezpieczeństwa, a także prawidłowo dobranych środków ochrony indywidualnej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania zabezpieczeń zbiorowych. Jest jednym z działań podejmowanych na rzecz realizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na lata 2007 - 2012, zakładającej ograniczenie wypadków przy pracy w krajach Unii Europejskiej o 25% do roku 2012.
Właśnie te założenia były punktem wyjścia do przygotowania kampanii medialnej, która została przeprowadzona w TVP1 i TVP2, radiu ESKA oraz na billboardach eksponowanych w 8 dużych miastach.
- Czy inspekcja czerpała inspiracje z podobnych akcji prewencyjnych prowadzonych w innych krajach?
- Tegoroczna kampania "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia" jest pierwszą kampanią prewencyjno-promocyjną PIP realizowaną w mediach na taką skalę. Doświadczenia zbieraliśmy już w 2005 roku podczas realizacji projektu "Promocja standardów bezpieczeństwa pracy w budownictwie" dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej, gdy w radiu i na plakatach eksponowaliśmy informacje o szkoleniach dla pracodawców sektora budowlanego prowadzonych w okręgowych inspektoratach pracy, a także podczas kampanii Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy SLIC pod hasłem "Mniej dźwigaj", koordynowanej w 2008 roku przez nasz urząd.
Działania tego typu od wielu lat prowadzone są przez wiodące europejskie inspekcje pracy. Brytyjska inspekcja pracy HSE w tym roku również podjęła problematykę związaną z zagrożeniami upadkiem z wysokości w miejscu pracy prowadząc kampanię pod hasłem "Shattered Lives" (Strzaskane życia).
Więcej na ...
Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/bhp-wydatki-na-prewencje-to-dobra-inwestycja,5951.html
Newest news
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Date: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Date: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Date: 2021-03-26